Gebelikte 31. Hafta


Hamileliğinizin son 3 aylık döneminde yorgunluğunuz giderek artmaktadır. Bu durumu yavaş yürüyüşler yaparak geçirebilirsiniz. Bu hafta itibariyle bebeğinizin kemik gelişimi de hızla devam etmektedir. Uzman doktorunuz önerdiği durumlarda ek takviye olarak kalsiyum kullanabilirsiniz. Beslenmenizi de kalsiyum içeren gıdalar tüketmeye çalışın. Bağırsaklarınız için lan kalmamış ve barsaklarınızda oluşabilecek gaz nedeniyle karnınızda batmalar ve baskı hissine neden olur.Lahana,turşu,ve çiğ soğan gibi besinleri almayınız. 3. haftaya gelmiş olmanıza rağmen halen daha midede yanma,solunum darlığı hissi, devam edebilir.Bu dönemde gaz yapabilen yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Vajinal akıntınızda artış olabilir.Burada dikkat edilmesi gereken 37 haftalık gebelikten önce ani ve hızla boşalan (yavaş yavaşta olabilir) su gelmesi ile akıntının artmış hissini karıştırmamak gerekir.Normalde hormonal nedenlerden vajinal akıntınız artabilir.Ancak su şeklinde gelme bir erken doğum riski açısından önemlidir ve hekim kontrolü gerekir.

31 haftaBebeğiniz ise;

Gözlerin şu anki rengi geçicidir, gerçek rengiyse doğduktan sonra 6-9 aylık zaman zarfında belli olacaktır. Gözleri doğumdan sonraki yaşama hazırlanıyor. Göz kapakları genellikle açık; uyurken kapalıdır.Vücudunun çoğu yeri tamamen olgunlaştı; akciğerlerinin ve sindirim sisteminin ise biraz daha zamanı var. Bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Yaklaşık olarak kilosu 1,5 kg boyu ise yaklaşık olarak 45cm kadardır Doğum gününe kadar 1-2 kilo daha alacaktır.

 

 

Bu yazı Ana Sayfa, Anne Karnında Bebek gelişimi, Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.