Doğumdan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli


Doğum sonrasında artık bebeğinizi kucağınıza almış ve dünyanın en mutlu insanı siz olacaksınız. Bebeğiniz ve kendinizle ilgili olan konularda uzmana danışmak her zaman daha kontrolü olacağından bu konuyla ilgili görüşlerini ise Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Numan Bayazıt aktarıyor.

İlaç kullanmamın bebeğime zararı olur mu?

Kullandığınız ilaçların bazıları anne sütüne geçer. Emzirme ile bebek de bu ilaçları alabilir. Bu nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ne zaman eskisi gibi banyo yapabilirsiniz?

Normal doğum sonrasında hemen, sezaryen sonrası ise takip eden ilk günden itibaren ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Küvet içinde banyo, temiz bir ortamda yapılacaksa genelde güvenlidir. Vajina içine zorlanmadıkça su kaçmaz. Ancak vajina içini yıkamak önerilmemektedir.

Rahmin eski haline dönmesi ne kadar sürer?

Rahimin boyu ve ağırlığı gebelik de yaklaşık 10 kat artar. Doğumdan hemen sonra uterus 1 kg ağırlığındadır ve boyu göbek deliği hizasındadır. Doğumdan 1 hafta sonra boyu kalça kemiği ortasına kadar uzanır. Rahimin eski haline dönmesi yaklaşık 6 hafta sürer. 6. haftada rahim yaklaşık 100 gr ağırlığındadır. Hamilelik öncesi ile karşılaştırıldığında rahim hafif büyük olarak kalır.

Yorgunluk ve uykusuzlukla nasıl baş edebilirim?

Her ne kadar doğum sonrasında mutlak yatak istirahatı önerilmese de dinlenmek çok önemlidir. Anneler geceleri düzenli uyku uyumadığından gün içinde en az 2 saat dinlenilmelidir. Ev işlerini bir süre askıya almak tavsiye edilir.

Egzersiz yapmaya ne zaman başlayabilirim?

Gebelik de genişleyen ve esneyen karın kasları 6 hafta sonra toplanmaya başlar. Doğum sonrası egzersizlere bu süreden sonra başlanabilir. Doğum sonrası kas güçlendirici egzersizler süt miktarını ve bebeğin kilo alımını olumsuz etkilemez. Hareketler sırasında aşırı yorgunluk hissi oluşmamalıdır. Herhangi bir ağrı anında egzersiz bırakılmalıdır.

Doğum sonrası diyet yapılabilir mi? Eski kiloma ve formuma ne zaman kavuşurum?

Doğum sonrası doğru beslenmek, kilo kontrolünün sağlanmasını ve bebek için kaliteli süt üretimini sağlar. Emziren annelerin protein, meyve, sebze, süt ürünleri ve bol sıvı içeren dengeli bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Günlük kalori miktarı süt veren annelerde 2600-2800 kcal civarındadır. Emzirme döneminde annelerin düşük kalorili bir zayıflama diyeti yapmaları önerilmemektedir.Doğumdan sonra ayda 2 kilodan fazla kilo kaybı doğru değildir. Bu yüzden hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet uygulamalarından kaçınılmalıdır.

Akıntım ne zaman bitecek?

Doğum sonrası akıntıya loşi adı verilir. Loşi, ilk 3-4 gün kırmızı renklidir. İçinde kan ve doku parçaları bulunur. Birkaç gün içinde rengi açılır ve miktarı azalır. Doğum sonrasındaki 2-3. haftada loşi kıvamı koyulaşır, rengi sarımsı-beyazdır. Doğum sonrası 4 veya 5. haftada bu akıntılar azalarak kesilir.

Hamilelikten korunmalı mıyız?

Bebeklerine sadece anne sütü veren ve adet görmeyen kişilerde emzirme, ilk altı ay %98 oranında korur. Bu dönemde istenmeyen sürpriz gebelikler olması sık rastlanan bir olay olduğundan hazırlıklı olmak gerekir.

Bebeğimi emzirirken canımın yanmasına sebep olan meme uçlarımdaki çatlaklar için ne yapabilirim?

Meme ucu çatlaklarının en sık nedeni bebeğin emme pozisyonunun, tutma şeklinin doğru olmamasıdır. Bunu engellemek için bebeğinizi emzirirken doğru emzirme pozisyonu alın, sadece meme ucunu değil meme ucunu çevreleyen areola adı verilen koyu alanın tümünü bebeğin ağzına almasını sağlayın. Aynı zamanda özellikle meme ucuna Zeytinyağlı ve Lanolin içeren gögüs ucu kremi Nas Lanolin ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulanmalı ve gerekiyorsa tedavi ile desteklenmelidir. Bilindiği gibi, Zeytinyağı antiseptik ( bakteri, mantar ve mikrop üremesini engelleme ) bir özelliği sahiptir.

Ağır kaldırabilir miyim?

Hafif ev işleri, hafif egzersiz doğum sonrasında sakıncalı değildir. Ancak ağır işlerden, yorgunluğa neden olan ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ağır kaldırmak özellikle sezaryen ile doğum yapan kişilerde ilk 6 hafta uygun değildir.

 

Bu yazı Ana Sayfa, Anne, Sağlık kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.