Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelik olayı bir çok bayanın başına gelebilecek olan bir olaydır. Dış gebelik görülen bayanların ölüm riski olduğu için çok önemlidir. Dış gebeliği açıklamak gerekirse; Dış gebelik: döllenmiş olan yumurtanın rahimin iç tarafına değilde dış tarafına yerleşmiş olmasıdır. Bu tür gebelikte sıklıkla görülen şey kanamanın oluşmasıdır. Erken müdahale bu gibi durumlarda çok önemlidir. Eğer erken müdahale edilmezse istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.

dış gebelikDış gebeliğin oluşumu şu şekildedir. Öncelikle döllenen yumurta 48 saat sonra rahime ulaşır ve yerleşerek gelişimini devam ettirir. Gebelik ilerledikçede annede sağlık problemleri oluşmaya başlar. Bu sebeten dolayı gebelik şüphesi olan bayanların mutlaka uzman bir doktara başvurmaları gerekmektedir.

Erken fark edilmiş olan dış gebelik annenin sağlığı için oldukça önemlidir.Çünkü dış gebelikte döllenen yumurta rahmin iki yanında ki tüplerde görülür. Normal gebeliklerde rahim duvarı esneyip genişlerken, dış gebelikte tüplerde genişleme olmayacağı için bir süre sonra yırtılmalar görülür. Bu yırtılmalar sonucunda annede kanamalar meydana gelir. Dış gebelikte de normal gebelikte ki gibi belirtiler görülür.

Dış Gebeliğin Belirtileri Şunlardır;

– En önemli olan belirti kanamadır,

– Karın bölgesinde ağrı oluşması,

– Adetin kesilmesi,

– Mide bulantısı,

– Baş dönmesi olarak sıralamak mümkündür. Fakat normal gebelikle çok fazla ayır edemezsiniz. Bu sebepten uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Dış gebeliğin oluşmasında ki nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Sigara tüketimi,

– Dağa öneceden üreme sisteminde geçirilen bir enfeksiyon,

– Kürtaj,

– Genital enfeksiyon,

– İlişkide sağlıklı, temiz ve düzgün bir ortam,

– Daha önce dış gebelik yaşamış olan bir bayanın daha sonrada dış gebelik yaşama ihtimali vardır.

 

Bu yazı Ana Sayfa, Hamilelik kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.