Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri


– Televizyona bağımlı olan çocuklar dış dünyadan koparak insanlardan soyutlanır. Özellikle 0–3 yaş arası çocukların televizyon karşısında fazla zaman geçirip bağımlı olması halinde çocuk tepkisiz, insanlardan ve nesnelerden uzaklaşmaya başlar. Ayrıca duygusal ve sosyal gelişiminde gerileme görülür.

– Uzun süreli ve ya şiddetli bir hastalık çocuğun konuşmasını geciktirebilir.

geç konuşma- Çocuğun dış dünyadan kopuk olması ve kendi halinde yaşaması konuşmayı geciktirebilir. Çok fazla toplum içinde bulunmayan, yeteri kadar sevgi göremeyen, doğumdan itibaren kimsenin çocukla konuşmaması gibi nedenler konuşmayı geciktirir. Çocuğun hızlı biçimde konuşmayı öğrenmesi için toplum içinde ve çevresel etkileri alması gerekiyor.

– Ağızdaki yapı bozuklukları da konuşmayı geciktirir. Aynı şekilde diş bozuklukları da geç konuşmaya nende olur.

– Geç konuşma nedenleri arasında en sık rastlanan neden zekâ sorunlarıdır. Yaşıtlarına göre zekâ olarak geride olan çocuklar daha geç konuşmaya başlar. Yani konuşmada zekâ düzeyinin de önemi vardır. Zekâ düzeyi yüksek olan çocuklar konuşmayı daha erken öğrenir.

– Ciddi ve duygusal sorunu olan çocuklar, duygusal ve soysal bozukluğu olan çocuklarda konuşamama gibi sorunlar olur.

– Erkek çocukları kız çocuklarına göre konuşmayı daha geç öğrenir.

– İşitme sorunu olan çocuklarda konuşmada geç kalabilirler hatta konuşma sorunu yaşayabilir. Çünkü dış dünyadan her hangi bir uyaran ve tepki alamadıkları için konuşmada güçlük çekerler.

– Çevreden yoksun bir ortamda büyüyen çocuk kelime dağarcığını geliştiremez. Sonuçta çocuğun konuşması ve dil düzeyi daha düşük olur.

– Konuşmada ailenin de önemi büyüktür. Aile içi sorunlar, ailede birden çok dilin kullanılması ya da yöresel dilin kullanılması çocukta konuşmayı geciktirir.

 

Bu yazı Ana Sayfa, Çocuk, Çocuk Eğitimi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.