Bebeklerde Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Sebepleri

Bebeğinizde vaya çocuğunuzda öksürük varsa bunun bir çok sebebi olabilir.öksürük

1) Bebeğiniz sadece evde öksürüyorsa bunun sebebi evde olaşan tozlara karşı veya yastıklardaki kuş tüylerine karşı bir alerjisi olabilir.

2) Bebeğinizin veya çocuğunuzun öksürüğü sadece ilkbahar ve yaz aylarında başlıyorsa bunun sebebi ise polenlere karşı alerjisi olmasından kaynaklanıyor olabilir.

3) Bebeğinizin öksürüğü kirli havaya karşıda olabilir. Mesela kışın yakılan odun ve kömürler veya sigara içilen ortamlar buna örnek olarak verilebilir. Bebeğinizin bu ortamlarda nefesi daraldığı için öksürüyor olabilir.

4) Bazı durumlarda çocuklar evde oynarken bazı cisimleri yutabilirler. Bu durum şiddetli bir öksürüğe sebep olur. Eğer bebeğinizin yenmeyecek bir cisim yutmuşsa vücudu bu cisimi kendi kendine atamaz ve derhal doktor müdahalesi gerekmektedir.

5) Bunların dışında bebekte ara ara öksürük varsa öksürükle beraber nefes alışında hızlanma, hırıltı, balgam da varsa vücudunda bir hastalığın belirtisi olduğunu gösterir. Doktor kontrolü altına alınmalıdır.

Bebeklerde Öksürük Ve Tedavisi: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer?


Öncelikle bebeğimizin veya çocuğumuzun öksürük sebebini bulmanız gerekmektedir. Sadece öksürük varise de bebeğimize kendi kafamıza göre öksürük şurubu vermemeliyiz. Bir ilaç ve şurup kullanmamız gerekirse bunu doktor önerdiği sürece kullanabiliriz. Evde kendimize göre küçük önlemler de alabiliriz.

– Öksürmekte olan çocuğumuzun odasına bir nemlendirici koymak,

– Evin içerisinde sigara kullanmamak,

– Çocuk odasında halı kullanmamak,

– Tüylü oyuncaklardan bulundurmamak,

– Genellikle bebeğinize ılık olarak bol su verebilirsiniz ayrıca ılık su bebeğinizin balgam sökmesine de yardımcı olacaktır.

– Sırtına pamuklu bir bez koyabilirsiniz. Terlediğinde emmesi için.

 

 

Bu yazı Ana Sayfa, Çocuk, Çocuk Sağlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.