Bebeklerde İshal Tedavisi: Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

İshal nedir?

Bebeğinizin dışkısında ani artış olması ve bebeğinizin kakasının yumuşak ve sıvı kıvamda olması durumudur.

Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır?

Çoğunlukla yeni doğan bebeklerde ve süt içmeye devam eden çocuklarda görülmektedir. Genellikle 2 yaşına kadar olan çocuklarda ishal görülmektedir. 2 yaşından sonra ise ishal pek görülmez. Yeni doğan bebeklerde ise anne sütü ile beslendiği için günde altı yedi kez sarı renkte dışkı olması normaldir. Fakat normalde kakasının daha sıvı olması durumunu ishal olarak kabul edilebilir.

Bebeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?

– Ateş

– Bulantı

– Kusma

– Karın ağrısı

– İştah kaybı

– Kilo kaybı olarak sıralanabilir.

Bebeklerde İshalin nedenleri nelerdir?

• Besinlere bağlı olarak bebek ishal olabilir.

• Bozuk ya da son kullanma tarihi geçmiş mamalar bebekte ishal yapabilir.

• Yeni doğan bebeklerde ilk zamanlar anne sütü alındığında bol sıvı dışkılama yapabilir. İlk günler sarı renkte olan dışkı birinci aydan sonra koyulaşmaya başlar.

• Çoğu zamanda yiyecekler ve suya bulaşan bakteri, virüs ve parazitlerin ishale neden olduğu gözlenmiştir.

• İnek sütü alerji yapabileceğinden bebeklerde ishale neden olabilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde de annenin tüketmiş olduğu süt ve süt ürünleri emzirme yoluyla bebeğe geçebilir ve ishal yapabilir.

• En sık nedeni el-ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. Yani virüsler ishalin başlıca nedenidir. Bazı bakteriler ishale yol açabilir. Bebeklerde de bu çevreden gelir. Bu yüzden bebekle temas edilirken mutlaka eller yıkanmalıdır.

• Besin alerjisi ve çölyak hastalığı ishale neden olabilir. Bunlar yapıya bağlı nedenlerdir. Bağırsak enzimlerinin eksikliği de ishale neden olabilir.

• Bir diğer ishal nedeni de hazırlanmış mama bebeğe verildikten sonra kalanının daha sonra tekrar verilmesidir. Böyle durumlarda bozulmaya bağlı ishal söz konusu olabilir.

• İshalin bir başka nedeni de doğuştan kaynaklanan metabolizma hastalıkları, bağırsak hastalıkları, beslenme hataları yer alır.

Bebeklerde İshal Tedavisi

İshal geçici bir durumdur. Ancak yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kanlı dışkı ve çok sık sıvı dışkı yapılıyorsa hemen bebek bir doktora götürülmelidir. Bu bulgular tehlikeli olabilir. Bunun yanında bebekte ağız ve dil kuruluğu, bıngıldak çökmesi, gözyaşı dökmeden ağlamalar, kusmalar ve idrar da azalma varsa acilen bir doktora götürülmelidir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeklerde isal en az bir yada iki gün en fazla ise bir hafta kadar sürmektedir. Bebek ishal olduğu dönemde bir miktar sıvı kaybetmiştir. Bu sebepten bebek bu sıvıları yerine getirmek için yeni sıvı tüketimlerine başlamalıdır. Öncesinde ishal olan bebeğinizin kakasının hemen katı durumuma geçmesini beklemeyin. Bir haftalık süreç sonuna kadar yavaş yavaş dönecektir. Bebeğiniz isal olmuşsa bu dönemi daha çabuk atlatması için onu sık sık emzirmeniz gerekecektir. Altı ay ve üstü olan bebeğinize de kaynatılmış su verebilirsiniz. İshalden dolayı bebeğinizin altı tahriş olabilir. Size önerimiz bebeğinizin altını sık sık yıkayıp krem sürmeniz gerekir. Bunun yanında bebeğin altını sık olarak değiştirmek de gerekir. Bebeğin daha çabuk iyileşmesi için; ev ve çevre hijyeni, annenin ellerinin temizliği, kullanılan malzemelerin temizliği, mama hazırlamadan önce ellerin yıkanması önemli rol oynar. Özellikle anne bu konulara dikkat etmelidir.

İshal olan bir bebek çok sıvı kaybedeceği için bol su tüketmelidir. Suyun kaynatılarak bebeğe verilmesi gerekir. Her zaman verdiğiniz sudan fazla bebeğe su verin. Ancak bebek emiyorsa suyu anne sütünden alacaktır. Bunun için de bebeği az ve sık emzirin. İnek sütünü bu dönemde bebeğe fazla miktarda vermeyin. Bunun yerine yoğurt verebilirsiniz. Doktora danışmadan bebeğe asla ilaç vermeyiniz.

Bu yazı Ana Sayfa, Bebek, Çocuk, Çocuk Sağlığı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.