Bebek Gece Sık Sık Uyanırsa Ne Yapmalıyız?


Geceleri sık uyanan bebeklerin öncelikle neden uyandıklarını düşünmek lazımdır. Bazen bebekler karınları acıktığı için bazen ise gündüz fazla uyumuş oldukları için, bazense ortan ısısından rahatsız olduğu için uyanabilirler. Bazı durumlarda ise bebeklerin neden uyandıkları çözümlenemez bir durumda olabilir.

Peki gece sık uyanan bebeğinize nasıl davranmalısınız?

1. Bebeğinizin kendini güvende hissetmesi öncelikle çok önemlidir. Bu güveni ona verebilmeniz için onunla aynı odada daya yakın bir odada uyumanız gerekmektedir. Bu şekilde daha iyi bir uyku uyumasına sebep olacaksınız.

2. Alışık olduğu yorgana sararak yatırma. Bebekler düzenden hoşlanırlar.

3. Bebeğinizi yatırırken onunla konuşun ve bir taraftan da bebeğinizi okşayın.

4. Işığı söndürmeden önce bebeğin yanında biraz kalıp ninni söylemek gibi yöntemler bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırabilir ve daha rahat uyumasına yardımcı olabilir.

gece uykusu5. Bebeğin gece kendi kendine uyumasını öğrenmesi oldukça önemlidir. Onun için bebek uyanırsa hemen müdahalede bulunmadan kendi kendine uyumasını beklemek gerekir.

6. Ağlamıyorsa bebeğe uyurken sıkça dokunmaktan kaçınılmalıdır.

7. Ayrıca huzursuzlansa ve ağlasa bile yataktan kalmadan bebeğe seslenmek ve sesini duyurmak bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

8. Bebek geceleri geç saatte uyuyor ve bunu bir saat öne almak istiyorsanız, her gece 5 dakika önce yatırarak istenen zamana ulaşabilirsiniz.

 

Bu yazı Ana Sayfa, Bebek, Bebek Gelişimi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.