Bebeğime Ne Zaman Ek Gıda Vermeye Başlamalıyım?

Ek besinlere ne zaman geçilmeli

Bebeklerde ek gıdaya başlama dönemi 4 ile 6. aylar arasındadır. Anne sütü yetersiz gelen bebeklerde 4. aydan itibaren ek gıdaya başlanabilir.

beslenme 1Fakat anne sütü yeterli ise 6. aya kadar bebeğinize ek gıdaya başlamamalısınız. Anne sütü yerli olan bebekler anne sütü ile 6.aya kadar beslenirler daha sonra ek gıdalara başlayabilirler. Anneler gün içerisinde en çok 750 ila 900 cc süt üretebilmektedirler ve buda 6. ayı geçen bebeklere yetmez. Bu aşamada seçilecek ek gıdalar bebeğe alerji yapmayan, ileri yaşlarda yeme alışkanlığını kazandıracak, besin değeri yüksek besinlerden seçilmesi gerekir.


Ek gıdaya başlamada öncelikle az az verilmelidir. Daha sonra arttırılarak devam edilmelidir. Ret ettiği besin konusunda ısrar etmemek ve bir süre sonra daha az miktar ile tekrar yedirmeyi denemek daha faydalı olur. Verilen ek gıdalar yüzünden bebek de ishal, kabızlık, gaz, alerji durumları görülürse doktora götürmek gerekir. Meyve suyu bebeğe verilebilecek ilk ek gıdadır. elma suyu, kayısı suyu, şeftali suyu, mandalina suyu, portakal suyu, havuç suyu, domates suyu taze olarak hazırlanmalı ve sıkıldıktan sonra hemen içirilmelidir.

6.ayda olan bebeğinize ek gıda olarak anne sütünün yanında, yoğurt, pekmez, dörtte bir yumurta sarısı verebilirsiniz.

7. ayda olan bebeğinize ek gıda olarak . Meyve püreleri ve yoğurt gibi besinlerin yanı sıra; meyve suları, tavuk eti, dana eti, sebze püreleri ve sebze çorbaları verilebilir. Yine yumurta sarısı az miktarda verilebilir.

8. aydan 12. aya kadar olan bebeğinize ek gıda olarak; Çatalla ezilmiş püre kıvamında besinleri verebilirsiniz. Bu aylarda bebeğinize iyi ezilmiş ev yemekleri, pastörize peynir, sulandırılmış inek sütü,yumurta, baklagil ezmeleri, tahıl ezmeleri verilebilir.

12. ay ve sonrasında; aile sofrasında yediğiniz besinlerden azar azar verebilirsiniz. Balık eti, inek sütü verilmeye başlanabilir.

Bebeklere hangi gıdalar verilmemelidir

Bir yaşına girinceye kadar bebekler özellikle bal, yumurta akı, yağlı inek sütü, çikolata, kakao ve balık gibi deniz ürünlerinden uzak tutulmalıdırlar. Bu gıdalar erken tüketildiğinde bebeklerde alerjik durumlara ve zehirlenme gibi tehlikelere sebep olabilmektedir.

 

Bu yazı Ana Sayfa, Bebek, Bebeklerde Beslenme kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.